Son Dakika
16 Kasım 2015 Pazartesi

2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimi

15 Şubat 2013 Cuma, 13:04
2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimi

2014 yılında halkın oylarıyla yapılacaktır. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ‘ün görev süresinin dolması üzerinde yapılan tartışmaların artmasına sebep olmaktadır.

2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimi

Cumhurbaşkanlığı seçimi 2014 yılında, yapılacak yerel seçimlerle birlikte, vatandaşı sandık başına götürecek ikinci seçimdir. Yeni anayasal düzenlemelerle birlikte cumhurbaşkanı seçiminin vatandaşların oylarıyla yapılması karara bağlandı. Daha önce TBMM tarafından oy birliği ile seçilen cumhurbaşkanı, artık halkın iradesi ile seçilebilecek. Görev süresi 7 yıl olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül‘ün görev süresinin dolması, tartışmaları beraberinde getirmiş ve sonunda seçimlerin 2014‘te yapılmasına karar verilmiştir. Yeni anayasada cumhurbaşkanının görev süresi 5 yıl olarak belirlenmiştir. Yeni seçilecek cumhurbaşkanı artık 5 yıl görevini yapabilecek. Seçimler beş yılda bir tekrarlanarak cumhurbaşkanı yenilenecek. Cumhurbaşkanı seçimleri için artık gün sayılmaktadır. 14 Ağustos 2014 yılında yapılması planlanan seçimlerde adaylığını koyan cumhurbaşkanı adayları, kendi kampanyalarını düzenleyerek yarışacaklar. Seçim ortamında insanlar kendi iradeleri ile cumhurbaşkanını seçebilecekler. Oyların yüzde ellisinden fazlasını alması gereken yeni cumhurbaşkanı adaylarının, yoğun bir seçim temposu ile çalışması gerekmektedir. Yürürlüğe giren cumhurbaşkanı seçim kanunu çerçevesinde, gerekli şartları taşıyan herkes cumhurbaşkanlığına aday olabilir ve seçilebilir. Cumhurbaşkanı seçilen kişi seçimler sırasında oluşan fiili durum dolayısı ile seçim vaatlerinde bulunacaktır. Halkın, yeni cumhurbaşkanından beklentisi, seçimlerde bulunduğu vaatlerin takipçisi olmasıdır.

Türk halkını seçim heyecanı sarmaktadır. Arka arkaya yapılacak olan tüm bu seçimler, halkın kendisini devletin bir parçası olarak görmesini ve demokratik hakkını kullanmasını sağlamaktadır. İlk defa cumhurbaşkanının seçimlerle belirlenecek olması, bu seçimleri daha da önemli kılmaktadır. Demokrasinin kazanması ve daha huzurlu bir ülke olabilmemiz için bu seçimleri yüzümüzün akıyla gerçekleştirmemiz ve yeni cumhurbaşkanımızı hep birlikte seçmemiz gerekmektedir.

Yeni yılında yapılarak Türkiye‘de farklı bir döneme girmek için adım atılmaktadır. Çok uzun olan cumhurbaşkanı görev süresinin azaltılması ile seçimler beş yılda bir tekrarlanmak üzere yapılacaktır.


 • 3 Yorum

  1. Misafir

   15 Haziran 2014 at 18:05

   ben de adayim

  2. nurettin korkmaz

   26 Mayıs 2014 at 14:50

   Demokrasi dersi

   Şark kurnazlığının ve şark kurnazlarının cirit attığı ortadoğunun kıyısında , İslam dünyasının kenarında varlığını sürdüren dünyanın ilk ve tek laik demokratik Müslüman toplumu olan Türkiye cumhuriyeti bir ilki gerçekleştirecek ve halk oyuyla Cumhurbaşkanını seçecek.
   Halk yani Cumhur kendine ilk kez seçilmişler eliyle değil kendi duygu ve düşünceleriyle bir başkan seçecek.(!)
   Ama zor bir demokrasi sınavı bu.
   Çünkü cumhurdan yani halktan birinin cumhurbaşkanı olabilmesi için yine seçilmiş olan milletvekillerinden yani asillerden değil vekillerden 20 kişinin önerisi gerekiyor.
   Biraz yarım demokrasi olsa da sevindirici bu durum.
   Ben de hasbelkader cumhurdan biri olarak başkanlığa adayım.
   Yaklaşık bir aydır TBMM internet sitesinde yer alan milletvekilleri mail adres listelerine elektronik posta göndererek kendilerinden destek beklediğimi anlatıyorum.
   Ama 539 vekilden ne yazık ki dönüp soran yok.
   Hata sanırım meclisin onlara tahsis ettiği bu adreslere bakmıyor bile milletin vekilleri, baksalardı en azından biri dönüp sen de kimsin derdi.
   Ben de siz değerli, basın mensuplarından yardım ve destek bekliyorum.
   Hadi taşıyın gündeme halkın cumhurbaşkanı adayını.
   Projelerim de var görüşlerim de.
   Önerilerim de var , eleştirilerim de.
   Yüreğim de var bilgim de.
   Gelin içerde de dışarıda da düşman çatlatalım.
   Demokrasi dersi verelim herkese.
   Halktan biri cumhurbaşkanı adayı olsun ve halkın da seçime girebileceğini eş dost yerli yabancı herkes görsün.
   Varmısınız?
   Ben varım.

   Nurettin Korkmaz
   Cumhurbaşkanı aday adayı

  3. Misafir Hamdi YALÇIN

   26 Nisan 2014 at 16:10

   BENİM ADAYIM PROF.DR.C.İLHAN GÜNAY !
   Avukat, Hakim, Yargıtay üyesi, Türkiye Adalet Akademisinin ilk başkanı, Rekabet Kurulu üyesi, Üniversitede Özel Hukuk bölüm başkanlığı yaptı, çeşitli üniversite ve akademide ders ve konferanslar verdi.Halen üniversite öğretim üyesi, 23 Hukuk kitabı ve çok sayıda makalesi yayınlanan, “verda” isimli romanı bulunan, evli ve 3 çocuk babası, 5 torun dedesi, Erzurum 1951 doğumlu, halk adamı, mümtaz insan Prof.Dr.Cevdet İlhan GÜNAY Cumhurbaşkanı adayımdır. Aziz milletimin ve TBMM’de ki milletvekillerimizin takdirlerine sunarım.

  Yorum yazın...

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir