Son Dakika
19 Ocak 2016 Salı

2014 Türkiye yerel seçimleri

25 Ocak 2014 Cumartesi, 18:55
2014 Türkiye yerel seçimleri

Ülkemizde yerel seçimlerin her 5 yılda bir yapılıyor olması nedeni ile 30 mart 2014 tarihinde yapılması planlanan seçimler için AKP ve MHP bir önerge hazırlayarak seçimlerin 27 Ekim 2013 tarihinde yapılmasını ön görmüşlerdir.

2014 Türkiye yerel seçimleri

Gerekçe olarak kış aylarında seçim çalışmalarının güçlükle yapılması gösterilmiştir. CHP’de bu önerilere kısmen destek vermiştir. Ancak, 26 ve 27 Ekim tarihlerinin resmi tatil olmasından dolayı vatandaşların bu tarihleri tatil yaparak geçireceklerini düşünen CHP daha sonra bu önergeye karşı çıkmıştır. CHP 3 Kasım 2013 tarihinde ısrar etmiş ancak MHP ve AKP bu öneriye sıcak bakmamıştır.

Daha sonra oylamaya gidilmiş ancak anayasa maddesinin değiştirilmesi hususunda yeterli oy alınamamıştır. MHP ve AKP Bu önergeye destek vermeyince tarihlerdeki değişiklik durumu askıya alınmıştır. Bu nedenle olaya müdahil olan yüksek seçim kurulu seçimlerde uygulanacak takvimi açıklamış ve değişiklik yapılmasına imkan kalmamıştır. Seçim tarihi de 30 Mart 2014 olarak kesinlik kazanmıştır.

30 Mart 2014 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde kullanılacak oy sayısı ve seçmen listeleri Yüksek Seçim Kurulu tarafından açılanmıştır. Bir sandıkta kullanılabilecek maksimum oy sayısı ise 320 olarak kesinlik kazanmıştır.
Oy vermekle yükümlü olan illerin 30 Mart 2014 tarihinden en az 6 ay önce teşkilatlarını kurmuş olan ve büyük kongrelerini yapmış olan siyasi partiler seçimlere katılmaya hak kazanmışlardır. 25 partinin yanında yeni kurulan Yurt Partisi ve Muhafazakar Yükseliş Partisi’nin de yerel seçimlere girmesine oy birliği ile karar verilmiştir. Bu durumda seçimlere girecek siyasi partiler şu şekilde sıralanmıştır.

Adalet ve Kalkınma Partisi, Alternatif Parti, Bağımsız Türkiye Partisi, Barış ve Demokrasi Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, Demokratik Sol Parti, Doğru Yol Partisi, Emek Partisi, Genç Parti, Hak ve Eşitlik Partisi, Hak ve Özgürlükler Partisi, Halkın Kurtuluş Partisi, Halkın Yükselişi Partisi, Halkların Demokratik Partisi, Hür Dava Partisi, İşçi Partisi, Liberal Demokrat Parti, Millet Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Saadet Partisi, Türkiye Komünist Partisi, Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi, Yurt Partisi, Muhafazakar Yükseliş Partisi

En Büyük 3 İlin Anketine Katılın: (İstanbul, Ankara, İzmir)

İstanbul 2015 Milletvekili Genel Seçim Anketi

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

 • Sayfalar: 1 2 3

  Yorum

  1. ılyas dumlu

   27 Şubat 2014 at 20:07

   mendereslı yıllar ozallı yıllar sımdı tayıp gerısı karanlık ıyı düsünün

  Yorum yazın...

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir