Facebook Twitter Youtube Rss

2014 Yerel Seçimleri

17 Şubat 2013 3.861

YEREL SEÇİMLER 2014 YILINDA YAPILACAK

Yerel seçimler 2014 yılının Mart ayında yapılacaktır. Türkiye’de yerel yönetimlerin belirlendiği seçimlerin, tarihi de belirlenmiş durumdadır. 30 Mart 2014 yerel seçim takvimidir.

2014 yerel secimleri 2014 Yerel Seçimleri

Türkiye‘de yerel seçimler 5 yılda bir kez yapılmaktadır. Türkiye sınırları içinde yer alan yerel yönetimleri değiştirmek ya da görevlerine devam etmelerini sağlamak için gerçekleştirilen seçimler, renkli kampanyalarla gerçekleştirilmektedir. Belediye başkanlarının ve belediye üyelerinin seçildiği yerel seçimler, tüm ülkede heyecanla beklenmektedir. Hizmetlerinden memnun kalınmayan belediye yetkililerini değiştirmek için bir fırsat olan bu seçimler, adaylar arasında yaşanan demokratik mücadelelere ortam hazırlamaktadır. Ancak Türkiye‘de seçimler bazen istenmeyen gerilimli tartışmaların yaşanmasına ve tartışma seviyelerinin düşmesine sebep olmaktadır. Parti yetkililerinin farkına varmadıkları gerçek, halkın böyle tartışmalardan hoşlanmadığıdır. Birbirine saygı duyan ve demokratik bir şekilde fikirlerini söyleyerek tartışan başkan adayları her zaman takdir görmektedir.

Türkiye‘de yerel seçimler 2014 yılında, büyükşehir sayısının artması ile daha çekişmeli geçecek gibi görünüyor. Özellikle yıllardır büyük çekişmeler yaşanan İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Diyarbakır, Eskişehir gibi büyük şehirlerde yaşanan rekabet ve siyasi heyecan yine yaşanacak gibi görünüyor. Büyük şehirlerin kazanılması, partiler açısından seçimin kazanılması olarak değerlendirilmektedir. Özellikle büyükşehirlerde yapılan hizmetler, seçimlerde partiden çok adayların kazandığını göstermektedir. Belediyecilik parti hizmetleriyle aynı ölçütte değildir. Belediye hizmeti için yarışan adaylar gerçekten bu hizmeti yapabileceklerine inanıyorlarsa aday olmalıdırlar. Alt yapısıyla, yoluyla, mimarisiyle, imar ve iskânıyla bir şehir yaratmak gerçekten bilgi ve beceri isteyen bir konudur. Yerel seçimlerde seçen ve seçilen herkes bu konularda dikkatli davranmak ve seçimini o şekilde yapmak zorundadır. Unutmayalım ki, bu ülkenin gelişmesi ve uygar medeniyetler seviyesine çıkması gerekmektedir. Bu da ancak eğitimli kadrolarla olabilir.

Türkiye‘de yerel seçimler Mart 2014′te yapılacaktır. Tüm vatandaşların kendisine hizmet getirmekle yükümlü olacak belediye başkanları ve belediye üyelerini seçmek için, oy kullanması gerekmektedir.

Yazıya 1 yorum yapılmış

  1. hüdaverdi, (16 Aralık 2013):

    seçimin sürprizi Hüda-Par olacak. ülke yeni bir partiyle tanışacak

Yorum yap


SON EKLENENLER
Şaşırtan Sarıgül Anketi

Şaşırtan Sarıgül Anketi

1.582 10 Eylül 2013
Seçim Hesapları

Seçim Hesapları

131 17 Ağustos 2013
Seçim Startı

Seçim Startı

30 16 Ağustos 2013
ANKET

2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimine Kimin Aday Olmasını İstersiniz?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...