Son Dakika
18 Ocak 2016 Pazartesi

Genar Nisan 2013 Anketi

17 Nisan 2013 Çarşamba, 16:10
Genar Nisan 2013 Anketi

araştırma şirketi’nin Nisan 2013’te gerçekleştirdiği seçim anketinde, AK Parti %50’nin üzerine, CHP ise %25’in üzerine çıktı. MHP ve BDP’nin oy oranlarını korduğu görüldü.

Genar Nisan 2013 Anketi

GENAR, toplam 26 ilde ve 57 ilçede yaptığı seçim anketinde çarpıcı sonuçlar elde etti. Ankette partilerin oy oranları belirlenirken, bunun yanında Başkanlık sistemiyle ilgili de bir dizi soru soruldu. Buna göre; vatandaşların Başkanlık sistemine temkinli yaklaştığı görülürken, Türkiye’nin önemli sorunları sıralamasında herhangi bir değişiklik gözlenmedi. Her zamanki gibi terörün, Türkiye’nin en temel sorunu olduğu yönünde belirtilen görüşler ağırlık kazandı.

Seçim anketinde sorulan bir diğer soru ise, çözüm sürecine yönelik oldu. Yapılan ankette sürece desteğin ne oranda olduğu belirlenirken, katılımcıların büyük bir kısmının süreci desteklediği görüldü.

Kürt Vatandaşları Ayrı Bir Devlet İstemiyor

Ankette sorulan: “Türkler ve Kürtler aynı devlet çatısı altında yaşamaya devam etmeli mi? Yoksa Kürtler ayrılıp başka bir devlet mi kurmalı?” sorusuna verilen yanıtlarda hem Türkler hem de Kürtler birlikte yaşamaya yönelik görüşler bildirdi.

Sorun Barışçıl Yollarla Çözülmeli

Genar’ın anketinde hem Türk vatandaşlarına hem de Kürt vatandaşlarına sorulan: “Terör, barışçıl yollarla mı, yoksa silahla mı çözülmeli?” sorusuna ise katılımcıların büyük bir kısmı “Barışçıl yollarla çözülmeli” yanıtını verdi.

– Ankette sorulan tüm sorular ve bu sorulara verilen yanıtlar resimli olarak şu şekilde oldu:

Genar Nisan 2013 Anketi 1


  • Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

    Yorum yazın...

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir