Son Dakika
18 Ocak 2016 Pazartesi

Gezici Araştırma Şirketi’nin Son Seçim Anketi

01 Haziran 2013 Cumartesi, 02:46
Gezici Araştırma Şirketi’nin Son Seçim Anketi 16

Gezici Araştırma Şirketi‘nin yaptığı ve Sözcü gazetesi yazarı Uğur Dündar’ın köşesine taşıdığı, başta genel ve yerel seçimler olmak üzere pek çok başlığın bulunduğu çarpıcı bir anket gerçekleştirildi. Genel seçimler, yerel seçimler, başkanlık sistemi, terör sorunu, Kürt sorunu, alkol yasağı gibi çeşitli konuların bulunduğu anketin sonuçları, pek çok kişiyi şaşırtacak gibi görünüyor.

Yerel seçimlere yaklaşık olarak 10 ay kala yapılan ankette sorulan: “Bu Pazar bir yerel seçim olsa kime, hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna verilen yanıtları Gezici Araştırma Şirketi Başkanı Murat Gezici şu şekilde cevaplandırdı:

“AKP Doğudan batıya doğru gittikçe oy kayıpları hızla artmaktadır. Özellikle İç Anadolu ve Akdeniz bölgesinde MHP ve CHP oylarında artış var. Seçmen kendi ittifakını kendi yapacak, bir çok ilde MHP ve CHP seçmeni AKP’ye karşı kim güçlü ise onu destekleyecek. 2014’de Türkiye haritası çok renkli olacağı görülmekte, özellikle İç Anadolu ve Akdeniz bölgesi. AKP Karadeniz bölgesinde de oy kayıplarını koruduğunu görmekteyiz.

MHP ve BDP’deki oy artışı ise önemli. BDP’nin bugüne kadar Doğu ve Güneydoğu´da oylarını gördük. BDP’nin Türkiye genelinde oylarında ciddi artış olduğu görülmektedir. BDP’nin 3. olarak güçlü olduğu bölge Akdeniz bölgesidir. Daha sonra Marmara bölgesidir. BDP’nin Genel seçimlerde baraj sorunu yaşamama ihtimali oldukça yüksektir.

Türkiye’nin bölgelerine göre bakıldığında AKP’nin oy kayıpları, iç Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde daha fazladır. Öcalan ile yapılan görüşmelerin kamuoyu önünde yapılıyor olması ve Reyhanlı olayı AKP’de ciddi oy kayıplarına sebep olmuştur. Bu kayıpların kalıcı olup olmadığını seçim sürecinde göreceğiz. BDP oyları daha kalıcı olacak gibi duruyor.”

Ankette sorulan tüm sorular ve bu sorulara verilen yanıtlar resimli olarak şu şekilde:

Gezici Araştırma Şirketi’nin Son Seçim Anketi


 • Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

  3 Yorum

  1. demir

   02 Mart 2014 at 01:39

   %34 pu ha ha haaaaa. Mhp %16, Chp %28 dir.Akp %44 ten aşağı değil.Tahmini sonuç. AKP:%46,8 CHP: %27.6 MHP.15.7 BDP.%6.6 SP:%1.7 VE DİĞERLERİ….

  2. demir

   02 Mart 2014 at 01:32

   akp oyunun %3 ünü Bdp ye %4 ünü Mhp ye dağıt.Millet vekilliği sonucu %41 değil %48 dir.Gezici kimi kandırıyorsun.kimin araştırma şirketi olduğunu herkes biliyor.

  3. yavuz aslan

   19 Ocak 2014 at 12:03

   bu gezici araştırma şirketi eğer diyarbakır’da gerçekten anket yaptığını ıspatlamzsa büyük sorunu vardır. Hüda-Par’a kimse oy vermiyor demek için ya kör olmak lazım ya da israil ajanı.

  Yorum yazın...

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir