Son Dakika
18 Ocak 2016 Pazartesi

Haziran Ayı En Son Yerel Seçim Anketi

07 Haziran 2013 Cuma, 16:34
Haziran Ayı En Son Yerel Seçim Anketi

MAK Danışmanlık Şirketi‘nin Haziran ayında yaptığı son seçim anketi, daha önceden 30 Büyükşehir Belediyesi’ni içeren anketinin dışında kalan 51 ili kapsadı. Toplam 51 ilde AK Parti’nin bu illerin 28’inin Belediye Başkanlığını aldığı belirtildi. İlk sırada yer alan AK Parti’yi CHP 6, MHP ve BDP ise 4’er belediye başkanlığı ile takip etti.

Haziran Ayı En Son Yerel Seçim Anketi

Anket şirketlerinin art arda yaptığı seçim anketlerine MAK Danışmanlık Şirketi de katıldı. Bu anketin sonuçlarında AK Parti’nin büyük bir yükselişe geçtiği görüldü.

MAK Danışmanlık Şirketi’nin 51 ili kapsayan ’nin sonuçları oldukça çarpıcı oldu. Anket sonuçlarında, AK Parti 28 ili alarak 1. parti olurken, CHP 6 belediye başkanlığı ile ikinci sırada yer aldı. MHP’nin toplamda 15 ilde 2. sırada yer alarak bu alanda CHP’yi geçtiği görüldü. CHP 5 ilde 2. sırada yer alırken, AK Parti 14 ilde ikinci sırada yer aldı.

Sıralamalar Değişmedi

Yerel seçim anketi sonuçlarında AK Parti, CHP ve MHP’nin aldığı iller şu şekilde oldu:

AK Parti: Adıyaman, Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ardahan, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Burdur, Çankırı, Çorum, Düzce, Elazığ, Erzincan, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Kütahya, Muş, Nevşehir, Niğde, Rize, Sivas, Tokat, Yalova, Yozgat.

CHP: Çanakkale, Edirne, Giresun, Kırklareli, Sinop, Zonguldak.

MHP: Bartın, Karabük, Kastamonu, Osmaniye.

BDP: Batman, Iğdır, Tunceli, Hakkari.

Anket sonuçlarına göre; toplam 9 ilde bazı partilerin eşit sayıda oy aldığı görüldü. AK Parti ve CHP; Artvin, Bilecik ve Bolu’da eşit sayıda oy alırken, Gümüşhane, Isparta, Uşak ve Kars gibi illerde AK Parti ile MHP’nin oyları eşit çıktı.

İzmir’de Büyük Sürpriz

MAK anketinde; CHP’nin kalesi olarak görülen İzmir’de AK Parti’nin oylarının artışa geçerek CHP’yi yakaladığı ifade edildi. İzmir’de CHP ve AK Parti eşit sayıda oy alarak %42’lik bir oy alırken, MHP %7, BDP %4 oy aldı. Kararsızların oranı ise %5 oldu. Antalya’da ise yine AK Parti ve CHP’nin oyları eşit sayıda çıktı. AK Parti ve CHP %35 oy alırken, MHP %17, BDP %4 oy aldı.

Muğla’da CHP açık arayla birinci parti olurken, AK Parti’nin açık ara birinci olduğu iller şu şekilde sıralandı:

Şanlıurfa: %67
Konya: %63
Kayseri: %61
Kahramanmaraş: %60


  • Yorum yazın...

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir