Son Dakika
19 Ocak 2016 Salı

İşte Son İzmir Anketinde Partilerin Oy Oranı

29 Haziran 2013 Cumartesi, 11:47
İşte Son İzmir Anketinde Partilerin Oy Oranı

Son İzmir Anketinde CHP, %42’ye ulaşarak “kale”sinde birinciliğini koruyor. AK Parti ise %34.5 ile CHP’nin hemen ardından ikinci sırada yer aldı.

İşte Son İzmir Anketinde Partilerin Oy Oranı

Yapılan seçim anketlerinde MHP, oylarının olduğundan az gösterildiğini iddia ederken, CHP’liler İzmir’de açık ara birinci olduklarını ifade etti. AK Parti ise, CHP ile farkın kapandığını, pek çok ilçede birinci sırada olduklarını öne sürdü.

11-16 Haziran 2013’te ORC Araştırma Şirketi tarafından yapılan ve İzmir’in 30 ilçesinde gerçekleştirilen seçim anketi tam 8.360 kişiyle yüz yüze görüşülerek yapıldı. Bu anketin sonuçlarına göre; CHP toplam 21 ilçede, AK Parti de 9 ilçede birinci oldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Anketi

Katılımcılara: “Bugün bir yerel seçim olsa İzmir Büyükşehir Belediye başkanlığı için hangi partiye oy verirsiniz?” şeklinde sorulan soruya, katılımcıların %42’si CHP derken, katılımcıların %34.5’i AK Parti yanıtını verdi. MHP ise yüzde 10’un altında kalarak yüzde 9.3’lük bir oy aldı. Diğer partilere oy vereceğini ifade edenler, yüzde 3.2 oldu. Kararsızların oldukça yüksek olduğu ankette, katılımcıların yüzde 11’i “Kararsızım” yanıtını verdi.

Anket sonuçlarına partilerden farklı yorumlar gelirken; CHP daha fazla oylarının olduğunu, AK Parti, CHP’ye çok yaklaştığını, MHP ise, olduklarından az gösterildiklerini iddia etti.

Partiler Sonuçlardan Memnun Değil

Yapılan ankete partilerden farklı yorumlar gelirken, CHP açık ara birinci olduklarını öne sürdü. AK Parti ve MHP’liler, anketin genel olarak gerçeği yansıtmadığını ifade etti. İzmir’de Cumhuriyet Halk Parti’li belediyeler ise, oylarından emin. Görevleri boyunca büyük hizmetler yaptıklarını ve performanslarının yüksek olduğunu belirten CHP’li başkanlar, bütün bunların sandığa yansıyacağını belirtti.

Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, Buca’da önde olduklarını ve anket sonuçlarının kendisini pek ilgilendirmediğini belirtirken, “Seçim sandıkta kazanılır” dedi. CHP Bornova İlçe Başkanı Enver Dündar ise, hedeflerinin İzmir’de yüzde 60’a ulaşmak olduğunu ifade etti.

AK Parti Çiğli İlçe Başkanı Adnan Yılmaz, “İzmir’de insanların artık ideolojiden değil, hizmetten yana olduğunu” iddia etti. Genel olarak İzmir’de hizmetlerin çok kötü olduğunu öne süren Yılmaz, bu durumun 2014 yerel seçimlerine yansıyacağını söyledi.


  • Yorum yazın...

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir