Son Dakika
16 Kasım 2015 Pazartesi

Konsensus İstanbul Anketi

25 Mayıs 2013 Cumartesi, 12:30
konsensus-istanbul-anketi-sonucu

İstanbul’u kapsayan son , hem Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı hem de CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’yu şaşırtacak gibi duruyor.

KONSENSUS araştırma şirketinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimine yönelik yaptığı ankette oldukça ilginç bir tablo ortaya çıktı. 2009 yılında kurulan ve yaptığı anketlerde en az hata oranına sahip anket şirketlerinden biri olan KONSENSUS, bu anketi 11-13 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirdi. Buna göre anket sonuçları şu şekilde oldu:

konsensus-istanbul-anketi-sonucu

“Bu Pazar İstanbul’da bir yerel seçim olsa, Büyükşehir seçimlerinde hangi partiye oy verirsiniz?” şeklinde sorulan soruya verilen yanıtlar neticesinde şu sonuçlar elde edildi:

AK Parti: Yüzde 49.6
CHP: Yüzde 37.4
MHP: Yüzde 6.8
Diğer: Yüzde 6.2

Bu anket sorusunda herhangi bir aday ismi belirtilmemiştir.

Bir diğer anket sorusu ise “AK Parti seçimde kimi aday göstermeli?” şeklinde oldu. Verilen yanıtlara göre ilk 3 şu şekilde oldu:

Kadir Topbaş: Yüzde 79.9
Numan Kurtulmuş: Yüzde 6.3
Ali Babacan: Yüzde 3.8

CHP seçmenlerine ise: “CHP seçimde kimi aday göstermeli?” sorusu soruldu. Buna verilen yanıtlarda ise öne çıkan ilk 3 isim şu şekilde:

Mustafa Sarıgül: Yüzde 71
Muharrem İnce: Yüzde 10.7
Uğur Dündar: Yüzde 9.4

Anket sonuçlarında da görüldüğü gibi gerek AK Parti seçmenleri, gerekse CHP’li seçmenlerin aklındaki isimler çok net bir şekilde belli. CHP’liler Mustafa Sarıgül’ü aday olarak görmek isterken, AK Parti’liler Kadir Topbaş’ı aday görmek istiyor.

Konsensus İstanbul Anketi

Peki yerel seçimlerde bu iki isim yarışırsa sonuç nasıl olur? Katılımcıların verdiği cevaplara göre çok şaşırtıcı bir sonuç ortaya çıktı. Buna göre iki aday arasında yalnızca 0.1’lik bir fark olduğu görüldü.

Kadir Topbaş: Yüzde 45.9
Mustafa Sarıgül: Yüzde 45.8
Diğer: Yüzde 8.3


  • Yapılan aramalar

    Yorum yazın...

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir