Son Dakika
15 Kasım 2015 Pazar

ORC Araştırma Şirketi’nin Mart 2013 Anketi

28 Mart 2013 Perşembe, 16:13
ORC Araştırma Şirketi’nin Mart 2013 Anketi

Yerel seçimlere bir yıl kala, ORC araştırma şirketi “yerel seçim 2014” başlıklı bir anket düzenledi. Anket sonuçlarına göre, AKP Ankara ve İstanbul’da 1. sırada yer alırken, İzmir’de CHP ile arasındaki farkı kapatmış durumda…

ORC Araştırma Şirketi'nin Mart 2013 Anketi

ORC araştırma şirketi, Türkiye’nin 3 büyük kentinde düzenlediği ankette şaşırtıcı sonuçlar elde etti. Cumhuriyet Halk Partisi seçmeni, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olarak parti teşkilatından farklı olarak (Parti teşkilatının adayı: http://www.secimanketleri.org/chpden-belediyelere-istanbul-adayi-kim-olsun) Mustafa Sarıgül’ü değil, CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce’yi görmek istiyor. “CHP’nin İstanbul adayı kim olsun?” başlıklı anketin sonuçları şu şekilde oldu:

1- Muharrem İnce: %26,8
2- Gürsel Tekin: %23,5
3- Mustafa Sarıgül: %23,5

Bugün Yerel Seçim Olsa…

Bugün yerel seçim olsa İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerine göre ORC’nin yaptığı anket sonuçları şu şekilde oldu:

AKP: %46,5
CHP: %30,1
MHP: %6,2

AKP seçmeni ise mevcut başkanlarından memnun görünüyor. AKP seçmeni, CHP seçmeninden farklı olarak tek bir isimde yoğunlaşmış durumda. Buna göre AKP seçmeninin Mart 2014 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adayı olarak görmek istedikleri isimler şu şekilde sıralandı:

1- Kadir Topbaş: %46,1
2- Binali Yıldırım: %24,8

Ankara Anketi

Melih Gökçek yine 1. sırada…

ORC araştırma şirketinin Ankara için yaptığı anket sonuçlarında, 1. sırada 20 yıla yakın bir süredir Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Melih Gökçek yer aldı. Ankete katılan AKP’lilerin %48,2’si Melih Gökçek’i tekrar Ankara adayı olarak görmek istediklerini belirtti. 2. sırada ise Ali Babacan %19,4 ile Melih Gökçek’i takip etti.

Bugün Yerel Seçim Olsa

Bügün Bir Yerel Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirsiniz?

Ankara Büyükşehir Belediyesi:

AKP: %44,3
CHP: %34,7
MHP: %10,6

CHP Anketi

Cumhuriyet Halk Partisi’nde, 2014 yerel seçimlerinde Murat Karayalçın’ın Ankara için aday olmasını isteyenlerin oranı %33,4 olarak belirlendi.

İzmir Anketi

AKP İzmir’de CHP ile Arasındaki Farkı Kapattı

Yapılan anket sonuçlarında belki de en şaşırtıcı sonuç İzmir’de ortaya çıktı. İzmir anketine göre AKP, CHP ile arasındaki farkı %3’e indirdi. İzmir Anketi sonuçları şu şekilde oldu:

İzmir’de Bügün Bir Yerel Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirsiniz?

CHP: %41,1
AKP: %38,5
MHP: %7,2


  • Yorum yazın...

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir