Facebook Twitter Youtube Rss

SAMER’in Gündem Değiştirecek Anketi

26 Nisan 2013 969

Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (SAMER), Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini içeren geniş kapsamlı bir anket düzenledi. Bu anketin belki de en çarpıcı sonucu, Kürtlerin başkanlık sistemine, PKK’lı teröristlerin ve BDP’lilerin aksine “Evet” dediği ortaya çıktı.

samer anketi SAMERin Gündem Değiştirecek Anketi

SAMER, Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı toplam 16 ilde “Kürt sorunun çözüm sürecinde algı ve beklentiler” konulu rapor hazırladı. Buna göre, Türk ve Kürt halklarının ortak bir yaşam imkanlarının olduğunu belirtenlerin oranı %86,5 oldu.

Kürtler Başkanlık Sistemine Destek Veriyor

SAMER, tam 3433 kişi ile çözüm sürecine yönelik yaptığı ankette, bölgede yaşayan Türklerin %50,5′i başkanlık sistemini desteklerken, Kürtlerin %62,4′ü başkanlık sistemine destek veriyor. Ankette sorulan bir başka soruya göre: “Kimliğinizi nasıl tanımlıyorsunuz?” sorusuna verilen cevaplar neticesinde “Kürt” yanıtını verenler %82,2 olurken, “Türk” yanıtını verenler %5,5 oldu. Kendisini “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı” olarak görenler ise %5,7 olarak belirlendi.

Ankette sorulan: “Konuştuğunuz dil ya da şive nedeniyle herhangi bir ayrımcılığa uğradınız mı?” sorusuna %32,6′lık kesim “Evet” yanıtını verdi.

Müzakerelere Destek

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini kapsayan seçim anketine göre, katılımcıların %64,2′sine göre Türkiye’nin en önemli sorunu Kürt meselesi oldu. Katılımcıların %74,4′ü Kürt meselesinin çözümüne yönelik olumlu gelişmelerin yaşandığını belirtirken, bunu ise barış ve müzakere süreçlerine bağladı.

“Müzakere sürecinde neler bulunmalı?” şeklinde sorulan soruya ise katılımcıların farklı farklı yanıtlar verdiği görüldü. Bu yanıtlara göre şu sonuçlar elde edildi:

* Kürtlerin statüsünün tanınması: %87,1
* Anadilde eğitim: %87,4
* Yerel yönetimlerin güçlendirilmesi talebi: %83,6
* Genel af: %81,9
* Kürtçenin resmi dillerden biri olarak kabul edilmesi: %80,6
* Demokratik özerklik: %78,7
* Teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü: %77,4

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum yap

ANKET

2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimine Kimin Aday Olmasını İstersiniz?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...