Son Dakika
17 Ocak 2016 Pazar

Seçim 2014

02 Mart 2014 Pazar, 00:13
Seçim 2014

Seçme ve seçilme hakkı insanlara sunulan en güzel haklardan birisidir. Demokrasi ile yönetilen ülkelerde seçimler çok büyük önem arz etmektedir. Çünkü seçeceğiniz iktidar belirlenen süre boyunca sizi yönetecek olandır.

Seçim 2014

Biz de ülke olarak yakın zamanda yoğun bir seçim temposuna gireceğiz. Seçimler şimdiden çok kapışmalı geçecek gibi görünüyor. Yerel seçimlerde bizler yerel yönetimler olan belediyelerin hangi siyasi parti ve adayı tarafından yönetileceğini belirleyebilmek için sandık başına gideceğiz.

Muhakkak ki her vatandaş iradesine sahip çıkmalı ve oyunu rahatça kullanabilmelidir. Yerel seçimler aynı zamanda muhtarlık seçimleri olarak da bilinir. Seçimlere katılacak olan her siyasi parti, belde, ilçe, şehir ve büyükşehir belediyeleri için birer aday belirler ve seçim yarışına katılır. Siyasi partiler için aday belirleme süreci de seçimler kadar sancılı ve yoğun geçen bir süreçtir. Çünkü adaylık için o kadar çok aday adayı başvurur ki, bunlar arasından en doğru olanını seçmek bazen zor olabilmektedir.

Partiler, adaylar hakkında en doğru kararı verebilmek için çeşitli seçim anketlerine başvurur. Ülkenin her bölgesinde aday göstereceği insanlar hakkında seçmenlere sorular yönelterek en doğru adayı belirlemeye çalışır.

2014 yılı ve takip eden yıllar hem seçmen hem de siyasi partiler açısından oldukça yorucu ve kızışmalı geçecek. Şu anda partiler meydanlara inerek seçim propagandalarını yürütüyorlar. Miting meydanlarında halka hitap ederek seçmenleri sandığa davet ediyorlar. Türkiye’de artık daha duyarlı ve bilgili bir seçmen kesimi mevcuttur. Partiler de kozlarını buna göre oynamak zorundadır. Her siyasi parti adayı özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerin seçimleri şimdiden hararetli geçecek gibi görünüyor.


  • Yorum yazın...

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir