Son Dakika
17 Ocak 2016 Pazar

Seçim günü yasakları nelerdir?

30 Ocak 2014 Perşembe, 11:38
secim-yasaklari

Oy verme günü düğün, nişan yapabilir miyim? ve bilgiler nereden öğrenilir?

Ülkemizde seçimleri düzenleyen tek yetkili kuruluş olan Yüksek Seçim Kurulu, her seçim zamanında olduğu gibi bu yıl da seçimlerle ilgili yasakları açıkladı. Açıklanan yasalarla bir çok kişinin kafası karışırken kuruma gelen soruların en başını ise Seçim günü nişan söz ve düğün yapabilir miyim oldu.

secim-yasaklari

Bu sorunun cevabını verebilmek için öncelikle yasaklar nelerdir bunları iyi bilmek gerekiyor. Açıklanan bildirimde yasaklar şu şekilde oldu:

• Oy verme günü her ne suretle olursa olsun ispirtolu içki satışı yasaktır.
• İçkili yerlere umumi mahallelere, her ne suretle olursa olsun ispirtolu içkiler vermek ve içirmek yasaktır.
• Oy verme günü bütün umumi eğlence yerleri oy verme süresinde kapalı kalmak zorundadır.
• Eğlence yeri niteliğinde olan lokantalarda sadece yiyecek ve içecek satışları yapılabilir.
• Oy verme günü emniyet ve asayişi korumakla görevi olan Jandarma ve Emniyet kuvvetleri dışında başka hiç kimse silah taşıyamaz.

Bu durumda sadece oy verme aşamasında nişan ve söz gibi aktivitelerin yapılamayacağı oy verme saatlerinin dışında bu Türk aktivitelerin serbest olduğu anlaşılıyor.

Milletvekili seçimleri ile ilgili haberleri nereden alabilirim sorusu da yüksek seçim kuruluna gelen başlıca sorular arasında yer almakta.

Buna göre yüksek seçim kurulu bir açıklama yaparak seçimlerle ilgili genel bilgilerin nereden alınabileceğini açıkladı. Mahalle muhtarlıkları ve ihtiyarlar heyeti seçimleri ile ilgili olan kanun yüksek seçim kurulunun resmi sitesinde yayınlanırken. Kurumumuz ve Mevzuat adlı sayfadan güncel olarak seçimlerle ilgili çeşitli bilgiler yayınlanmaktadır. Denildi bu sayede seçimlerle ilgili her türlü bilgiyi bu sayfadan her kişinin öğrenebileceği belirtilirken bunun yanında mahalle muhtarlıklarından da bilgiler elde edilebilir.


  • Yorum yazın...

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir