Son Dakika
19 Ocak 2016 Salı

Sözcü Gazetesi Anketi

04 Nisan 2013 Perşembe, 18:11
genel-secim-olsa

Gezici Araştırma Şirketi’nin düzenlediği ve Sözcü gazetesinde yayınlanan son seçim anketinde CHP ve MHP oyları artışa geçerken, son gelişmelere halkın bakışı açıkça ortaya çıktı.

Sözcü gazetesinde yayınlanan yerel seçim anketine göre, özellikle MHP oyları artarak daha önce görülmemiş bir oy oranına ulaştı. CHP oyları aynı seviyede kalırken, AK Parti’nin oyları büyük bir düşüş yaşadı. MHP’nin %20’yi geçtiği anketin sonuçları şu şekilde oldu:

Yerel Seçimler

AK Parti: %38,1
CHP: %27,6
MHP: %20,6

Genel Seçimler

AK Parti: %42,9
CHP: %28,3
MHP: %19,6

genel-secim-olsa

Gezici Araştırma Şirketi, Mart ayının son haftasında toplam 46 ilde tam 5270 kişiye karşı yüz yüze yaptığı anket ile şaşırtıcı sonuçlar elde etti. Bu ankette halk; son gelişmelere, basın özgürlüğüne, başkanlık sistemine, İmralı görüşmelerine ve Türkiye’nin diğer önemli meselelerine dair görüşlerini ifade etti.

MHP ve CHP Yükselişe Geçti

Ankete göre, AK Parti’nin imralı görüşmeleri dolayısıyla oylarında düşüş meydana gelirken, CHP ve MHP oylarında dikkate değer artış gözlendi. AK Parti, özellikle batı illerine doğru ilerledikçe oylarında düşüş yaşadı. Akdeniz ve İç Anadolu bölgelerinde CHP ve MHP oylarında artış görüldü.

yerel-secim-olsa

Türkiye’nin gittikçe kötüye gittiğini düşünenlerin oranı %58,2 olurken, halkın %70,4’ü Öcalan ve MİT arasında gerçekleşen görüşmelere onay vermiyor.

sozcu-gazetesi-anketi

Hükümetin Kürt sorununu çözebileceğine olan inanç da azalmış görülüyor. Ankete katılanların %63,8’i bölünme endişesi yaşarken, %88,6’sı ise başkanlık sistemi yerine mevcut parlamenter sistemde kalınmasından yana görüş belirtti. “Size göre PKK, silah bırakıp sınır dışına çıkacak mı?” şeklinde sorulan soruya %75,4 “Hayır” yanıtını verirken, hükümetin terörle mücadelede başarısız olduğunu düşünenlerin oranı %59,7 oldu.

Seçim Anketi’nde sorulan tüm sorular ve verilen cevaplar resimli olarak şu şekilde:

gezici-anketi


 • Sayfalar: 1 2 3 4 5

  Yorum

  1. Misafir

   27 Şubat 2014 at 20:52

   akp bitmiştir son güleğüle

  Yorum yazın...

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir