Son Dakika
15 Kasım 2015 Pazar

“Türkiye’de Dini Hayat” Anketi

05 Eylül 2013 Perşembe, 11:22
"Türkiye'de Dini Hayat" Anketi

Kamuoyunda büyük tepki toplayan “Türkiye’de Dini Hayat” anketi, sonuçlanmadan sonlandırıldı.

"Türkiye'de Dini Hayat" AnketiDiyanet İşleri Başkanlığı’nın 15 Mayıs 2013 tarihinde başlattığı ve “Kendinizi ne kadar dindar hissediyorsunuz?”, “Aşağıdaki namazları ne sıklıkla kılarsınız?”, “Haftada ortalama kaç vakit namazınızı camide ya da mescitte cemaatle kılarsınız?”, “Alevi misiniz, Sunni misiniz?”, “Sarhoş olmayacak kadar içki içmek günah mıdır?”, “Sizce köpek giren eve melek girer mi?” “Dışarı çıkarken başınızı örter misiniz?”, gibi dini hayata ilişkin soruların yer aldığı “Türkiye’de Dini Hayat” anketi, yarıda kesildi.

YARIDA KESİLDİ

Diyanet’in Türkiye İstatistik Kurumu’na Türkiye genelinde 26 bölgede yaptırdığı anketin haziran ayında sonuçlanması ve sonuçlarının yıl sonunda açıklanması bekleniyordu. Ancak anket son anda Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından durduruldu.

“FİŞLEME AMACI TAŞIMIYOR” DEMİŞLERDİ

Diyanet İşleri Başkanlığı, bu tarz bir anketin ilk kez yapıldığını ve ankette inanç, ibadet ve ahlak boyutunun ortaya çıkarmaya yönelik sorular olduğunu belirtmiş, “Toplumu din konusunda aydınlatmakla görevli Başkanlığımızın toplumun din konusundaki algı, yaklaşım ve eğilimleri hakkında bilimsel bir araştırmanın verilerine başvurmak istemesi son derece olağandır” demişti. Diyanet, söz konusu anketin vatandaşları fişleme; inanç ve tercihleri deşifre etme amacı taşımadığını iddia etmişti.

KONU MECLİS’E TAŞINMIŞTI

Diyanet’in kamuoyunda çok tartışılan anketi TBMM gündemine de taşınmıştı. CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel TBMM Başkanlığı’na Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi vermiş ve bu anketin amacını, maliyetini sorgulamıştı. CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel’in soru önergesine Diyanet’ten verilen yanıtta söz konusu anketin 12 bölgede 26 ilde toplam 36 bin 624 kişiyle yapıldığı ve hizmet bedeli olarak da 550 bin lira önediği bildirildi.

MECLİS ARAŞTIRMASI TALEBİ

CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes ve bazı milletvekilleri de Türkiye genelinde dindarlık üzerine yapılan araştırmalar ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in açıklamaları ile ilgili Meclis Araştırması açılmasını talep etmişti.

Araştırma önergesinin gerekçesinde, Anayasa’nın, ”Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir” ve ”Herkes, vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir. Kimse, ibadete, dini ayin ve törenlere katılmaya, dini inanç ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz ve suçlanamaz” hükümleri hatırlatılmıştı. (Sözcü)


  • Yorum yazın...

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir