Facebook Twitter Youtube Rss

“Türkiye’nin Yüzde Kaçı Kendisini Türk Hissediyor?” Anketi

28 Mayıs 2013 235

chp son anket Türkiyenin Yüzde Kaçı Kendisini Türk Hissediyor? Anketi

Cumhuriyet Halk Partisi‘nin bir anket şirketine yaptırdığı seçim anketinde, Türklerin çözüm sürecine bakışı ortaya konuldu. Buna göre, Türk halkının %50′sinin sürece destek vermediği görüldü. Anketteki diğer çarpıcı sonuç ise, Türklerin çoğunun Kürtlerle komşu olmak istemediğinin ortaya çıkması oldu.

CHP’nin Basın ve Propaganda’dan sorumlu başkan yardımcısı Ali Arif Özzeybek’in, parti merkezine sunduğu ankette, Türklerin %60′ı Kürt komşu istemezken, Kürtlerin ise sadece %20′si bu görüşü paylaştı. Vatan gazetesinde yayınlanan ankete göre şu sonuçlar göze çarptı:

Türkiye’nin %75′i Kendisini Türk Hissediyor

Anket sonuçlarına göre Türkiye’nin yüzde 75′i kendisini Türk olarak tanımladı. Yüzde 6′lık kesimin ise kendisini Kürt olarak tanımladığı ankete göre, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde %25′lik bir Kürt nüfusu bulunuyor. Marmara ve Akdeniz bölgelerinde ise bu oranın %15′lerde olduğu belirlendi.

“Komşunuzun Kürt olmasını ister misiniz?” şeklinde sorulan soruya Türklerin %60′ı “Hayır” derken, Kürtlerin %80′inin bu soruya “Evet” yanıtını verdiği görüldü. “Kürt kökenli bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ile evlilik yapar mısınız?” şeklinde sorulan soruya ise Türklerin %50′si “Hayır” yanıtını verdi.

Terörün bitirilmesi amacıyla gerçekleştirilen “barış süreci”ne yönelik sorulan bir diğer soruya, Türklerin yaklaşık olarak %50′si olumsuz yanıt verdi. Kürtlerden ise sürece destek %80′lere vardı. Başkanlık sistemi ile ilgili sorulan son soruya ise AK Parti’li seçmenlerin %50′nin karşı çıktığı görüldü. Türkiye genelinde ise başkanlık sistemine destek yalnızca %30.

Yazıya 1 yorum yapılmış

  1. Arif, (29 Mayıs 2013):

    Türklerin %50 bir Kürtle evlenmem dediğine inanmıyorum benim etrafımda bırakın Türk olmayı sıkı milliyetçi olduğunu bildiğim birsürü insan Kürtlerle evli

Yorum yap

ANAHTAR KELİMELER


ANKET

2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimine Kimin Aday Olmasını İstersiniz?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...