20 Nisan 2014, Pazar

Yarın Seçim Olsa…           

Son yapılan seçim anketleri’nin sonucunda oldukça şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıktı. Buna göre; 2011 seçimlerinde %50′ye yakın bir oy alan AK Parti’nin oylarında düşüş yaşandığı ortaya çıktı.

yarin secim olsa Yarın Seçim Olsa...

Yarın Seçim Olsa Anketi

En son seçim anketine göre, genel seçimlerde %50 oy alan AK Parti düşüşe geçerek %45 oy aldı. AK Parti düşüşe geçerken CHP ve özellikle MHP’nin oylarında artış gözlendi. MHP’nin oylarının artmasının nedeninin son yaşanan gelişmeler olduğu tahmin ediliyor.

Ge­zi­ci Araş­tır­ma Şir­ke­ti‘nin yaptığı ankette Türkiye’nin 81 ilinde kırk altı il ve iki yüz yirmi altı ilçede yapılan araştırma sonuçlarında beklenmeyen sonuçlarla karşılaşıldı. Farklı yaş, cinsiyet, sosyo-politik ve eğitim düzeyinden tam 6 bin 850 kişi ile yüz yüze görüşme gerçekleştirildi. Buna göre CHP ve MHP’nin oylarında büyük oranda artış olurken AK Parti düşüşe geçti.

MHP’nin Oylarında Büyük Artış

2011 genel seçimlerinde %49,5 oy alan AK Parti, yapılan son seçim anketinde yaklaşık olarak 4 puan düşerek %45,7′ye geriledi. Cumhuriyet Halk Partisi oylarını, geçen seçimlerde aldığı %25,94′lük orandan %27,1′e yükseltti. Milliyetçi Hareket Partisi ise %12,98 oy aldığı 2011 genel seçimlerinden 5 puan daha fazla oya sahip olarak %17,9′a yükseldi. MHP’deki bu artışın asıl nedeninin son gelişmeler olduğu düşünülüyor.

- Bir önceki başlık olan "CHP, AK Parti'yi Geçti" adlı makalemizde akp, chp ve orc hakkında bilgiler verilmektedir.