Yerel Seçimler 2014

30 Mart 2014 Yerel Seçim Sonucu

2014 yerel secim sonucu Yerel Seçimler 2014

* Büyütmek için resme tıklayın.

——————————————————————————————————————————-

Türkiye’de Yerel Seçimler’in 27 Ekim 2013’de yapılmasına karar verilmişti. 5 yılda bir yapılan yerel seçimlerin bir önceki yerel seçimin 2009 yılında yapılması nedeniyle normalde 30 Mart 2014 tarihinde yapılması gerekmekteydi. Ancak Ak Parti ve MHP’nin hazırladığı önergeyle seçim tarihi 27 Ekim 2013’e alınmasına karar verildi. Buna gerekçe olarak ise kış aylarında seçim yapmanın ve seçim propagandasının zorlukla yapılması gösterilmiştir. Buna karşılık CHP, 26 Ekim’den 29 Ekime kadar tatil olduğu gerekçesiyle, vatandaşın tatile çıkma olasılığını dikkate alarak yerel seçimlerin öne alınmasını öngören önergeye destek vermemiştir. Bu tarih yerine, yerel seçimler için 3 Kasım 2013 tarihini önerse de AK Parti ve MHP milletvekilleri bu öneriye sıcak bakmamıştır.

Seçimlerin 27 Ekim 2013’de yapılmasını öngören anayasa değişikliği, mecliste Ak Parti ve MHP milletvekillerinin 367 oyuyla Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e gönderilmiştir. Anayasa değişikliği için gereken 370 oy’a ulaşamadıkları için Cumhurbaşkanı anayasa değişikliğini kabul ettiği taktirde referandum yapılacaktır. Gereken 370 oy’a ulaşamayan Ak Parti ve MHP milletvekillerinden fire verilmiştir.

Cumhurbaşkanı’nın anayasa değişikliği teklifini meclise geri göndermesiyle önerge Türkiye Büyük Millet Meclisinde tekrar görüşülecektir.

yerel secimler mart 2014 Yerel Seçimler 2014

Yerel Seçimler’in Kesin Tarihi Mart 2014

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 6 Kasım 2012 tarihli AK Parti grup konuşmasında, yerel seçimlerin zamanında yapılacağını belirtmiştir. Yani yerel seçimler Mart 2014’te yapılacaktır.

30 Mart 2014 Yerel Seçimleri ile ilgili tüm gelişmeler, anketler, haberler ve sonuçlar Seçim Anketleri‘nde anlık olarak yayınlanacaktır.


 • 234 Responses to Yerel Seçimler 2014
  1. Amerikadan Sevgiler diyor ki:

   Yerel seçim heyecanını siz çok uzak bir yerden Amerikadan takip ettik. Aynı heyecanı yine buradan bu kez milletvekili seçimleri için yaşayacağız. Türkiyemizin cumhuriyet değerlerini koruyacağına inancımız tam. Ben ve benim gibi düşünen arkadaşlarım burada bunun için dua ediyor ve oy hakkımızı bu yönde kullanmayı düşünüyoruz. Allah yardımcımız olsun. Hepinize Amerikadan selamlar gönderiyoruz.

  2. oyveren diyor ki:

   yerel seçimler bitti sırada genel seçimler var bakalım şimdi neler olacak kim ne yapacak göreceğiz heyecanla bekliyorum

  3. selamsız diyor ki:

   bi yerde gördüm nerede gördüğümü hatırlamıyorum ama galiba 17sinde açıklanacakmış

  4. ne zaman diyor ki:

   en yakın anket sonuçlarını bekliyoruz ne zaman yayınlanacak acaba

  Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>