Son Dakika
17 Ocak 2016 Pazar

YSK Seçmen Listesi

29 Ocak 2014 Çarşamba, 12:49
YSK Seçmen Listesi

Yüksek Seçim Kurulu Seçmen Listesi

30 Mart 2014 tarihinde yapılması planlanan yerel seçimler öncesinde seçim kurullarında çalışmalar sürerken seçmen listelerinin de askıya çıktığını belirtmek gerekiyor. Mahalli idareler genel seçimleri ile ilgili belirtilen hususları yerine getirmek üzere Yüksek Seçim Kurulu seçmen listelerini askıya çıkardı.

YSK Seçmen Listesi

Konu ile ilgili olarak bilgi veren Yüksek Seçim Kurulu Yetkilileri belirtilen süreler içerisinde seçmen niteliğinde olduklarını ve oy verebileceklerini öğrenmek isteyen vatandaşların köy muhtarlıklarına ya da mahalle muhtarlıklarına başvurmalarını söyledi. Aslı listesinde ismi bulunmayanlar, başka bir muhtarlığın askısında olanlar, öğrenci olup seçmen niteliğinde olanlar ise kendilerine ait kimlikleri ile birlikte yüksek seçim kuruluna başvurarak kendilerinin seçmen bilgilerini güncelleyebileceklerini söylediler.

Yapılan açıklamada kısaca şu bilgilere yer verildi.” Kasırlı olarak suç nedeni ile haklarında verilmiş olan mahkumiyet kararlarının kesinleşmesine rağmen henüz ceza infaz kurumlarına alınmayanlar veya koşullu olarak salıverilenlerin yüksek seçim kurullarına gelerek bilgilerini düzeltmeleri gerekmektedir. Bizzat kendilerine ait olan kimlik bilgileri ile yüksek seçim kurullarına gelecek olan bu kişiler oy vermeye hak kazanacaklardır. Bunun yanında Aslı listesinde ismi bulunmayanlar, başka bir muhtarlığın askısında olanlar, öğrenci olup seçmen niteliğinde olanlar ise kendilerine ait kimlikleri ile birlikte yüksek seçim kuruluna başvurarak kendilerinin seçmen bilgilerini güncelleyebileceklerini söylediler.

Oya verme işlemlerini başka bir şehirde yapmak isteyenlerinde ilgili kurumlara başvurarak seçimde oy vermek istedikleri yeri söylemeleri gerekmektedir. Aksi taktirde askıda belirtilen bölgede oy verme durumlarının olduğunu da söylediler.

Ülkemizdeki seçimleri düzenleyen ve bu konuda tek yetkili durumunda yer almakta olan Yüksek Seçim Kurulu’nun kararlarına saygı duyulması ve belirtilen hususlara dikkat edilerek seçmen listelerinin kontrol edilmesi son derece önemli bir husus. Yüksek seçim kurulunun belirtmiş olduğu askı listelerinde adınızın bulunup bulunmadığını sorgulamak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Seçmen Listesi Sorgulamak İçin Tıklayın!


  • Yorum yazın...

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir